Startpage | Biography | Events | Works | Performers | Reviews | Premiers | CD's | Listen | Photos | Contact
 

PREMIERS
2013
  • Søndag den 13. oktober kl. 15
    Title: Manos (2012)
    Musicians: Snow Mask Trio
    Where: Ny Musik i Birkerød
  • Tirsdag den 17. september kl. 19.30
    Title: Impromptu (2013)
    Musician: Anne Mette Stæhr, klaver
    Where: Open Days, Utzon Huset, Aalborg
  • Søndag den 1. september kl. 11
    Title: Seven Soundscapes (2012)
    Musicians: Ensemblet Lydenskab
    Where: Suså Festival, Næstved
  • Onsdag den 3. juli kl. 20
    Title: Strygekvartet nr. 6 (2012)
    Musicians: Ensemble 01, Chemnitz
    Where: Klangwerk Neue Musik, Chemnitz
2012
  • Lørdag den 23. juni kl. 15
    Title: Finn, again! (2012)
    Musicians: Christina Dahl, Héléne Navasse & Anne-Mette Skovbjerg
    Where: Mariendalskirken, Frederiksberg
  • Lørdag den 23. juni kl. 15
    Title: Lyriske skitser (2011)
    Musicians: Hélène Navasse, Per Dybro Sørensen & Marie Wärme
    Sted. Mariendalskirken, Frederiksberg
  • Lørdag den 23. juni kl. 15
    Title: Från havets bibliotek II (2009)
    Musician: Erik Kaltoft
    Where: Mariendelskirken, Frederiksberg
  • Søndag den 7. maj kl. 15
    Title: Til Kirsten (2012)
    Musician: Hans Andersen
    Where: Ny Musik i Birkerød
2011
  • Søndag den 4. september kl. 11
    Title: Sensommermusik (2010)
    Musicians: Mgk-ensemble, Køge
    Where: Suså Festival
2010
  • Torsdag den 28. oktober kl. 19.30
    Title: Syv snefnug (2010)
    Title: Passage Foran Solen (2010)
    Title: Bagved Månen (2010)
    Musicians: Wärme-Kvartetten
    Where: LiteraturHaus, København
  • Søndag den 5. september kl. 15
    Title: Egyptiske Nætter (2008)
    Musicians: Den Danske Horntrio
    Where: Suså Festival, Næstved
  • Torsdag den 29. juli kl. 16.30
    Title: The Surviving (2010)
    Musicians: Elokuu Ensemble, Helsinki
    Where: Copenhagen Summer Festival
    Charlottenborg, København
  • Søndag den 18. april kl. 20
    Title: Ni Momenter For To Guitarer (2009)
    Musicians: Modal Nodes Guitar Duo
    Where: Haderslev Musikforening
2009
  • Lørdag den 10. oktober kl. 15
    Title:Från havets bibliotek (2009)
    Musicians: Wärme Trio
    Where: So Stockholm Gallerym, Stockholm
  • Torsdag den 24. september kl. 19.30
    Title: Nocturno del hueco (2007)
    Musicians: Kristine Ejler Ernst & Henrik Bay Hansen
    Debutkoncert
    Where: Fynske Musikkonservatorium
  • Søndag den 3. maj kl. 15
    Title: De efterladte (2008)
    Musicians: Storstrøms Kammerensemble
    Where: Fuglsang Musikforening, Lolland
  • Søndag den 1. februar kl. 15
    Title: Snefnug (2007)
    Musicians: Trio Cosmos
    Where: Vartov, København
2008
  • Lørdag den 9. november kl. 15
    Title: Ved Nilen (2007)
    Musicians: Stefan Baur & Ying-Hsueh Chen
    Where: Skt. Johannes Kirke, København
  • Søndag den 20. april kl. 20
    Title: Seks Fragmenter fra Makedonien (2007)
    Musicians: Mira Kvartetten
    Where: Toftlund Teater- og Musikhus
  • Torsdag den 1. maj kl. 20
    Title: Días (2006)
    Musicians: Duo Diagonal
    Where: Rundetårn
  • Torsdag den 17. juli
    Title: Mellem Fjelde
    Musicians: Caput Harp Trio
    Where: Skálholt, Iceland
  • Fredag den 8. august
    Title: In the Wake of Ulysses (2006-08)
    Musicians: Trio Nord
    Where: Det Musiske Hus, Frederikshavn
  • Lørdag den 30. august kl. 14
    Title: Mais les oiseaux chantent (2008)
    Musician: Hélène Navasse
    Where:Grønnegades Kaserne Kulturcenter, Næstved
2007
  • Søndag den 4. november kl. 16
    Title: "Stalingrad - stedet som ikke er" (2005)
    Musicians: Sax & Slagværk
    Where: Silkeborg Kunstmuseum (Opføres ved Asger Jorns maleri "Stalingrad")
  • Søndag den 28. oktober kl. 15
    Title: Triskele (2004)
    Musicians: Copenhagen Winds
    Where: Mantziusgården, Birkerød
  • Torsdag den 25. oktober
    Title: Klodens Værksted (2007)
    Musicians: Wärme-Kvartetten
    Where: Litteraturhaus, København
  • Onsdag den 26. september kl. 19.30
    Title: Another Kind of Stillness (2006)
    Musicians: Embla
    Where: Roskilde Bibliotek
  • Søndag den 16. september kl. 16
    Title: Ulysses Fragments (2007)
    Musicians: Trio Nord
    Where: Frederikshavns Kunstmuseum
  • Fredag den 31. august kl. 17
    Title: Tyst november (2006)
    Musicians: Ensemble 2000
    Where: Grønnegades Kaserne Kulturcenter Næstved
  • Fredag den 22. juni kl. 20.30
    Title: Sange til kærligheden (2007)
    Musicians: Helene Gjerris & Trio con Brio
    Where: Rundetårn
  • Fredag den 22. juni kl. 20.30
    Title: Infinite Water (2004-05)
    Musicians: Moose Matrix
    Where: Rundetårn
2006
  • Mandag den 4. december kl. 19.00
    Title: Anna Livia (2005)
    Musicians: Art on Stage
    Where: Århus Kunstbygning
  • Torsdag den 26. oktober kl. 20.00
    Title: Tres retratos con sombra (2006)
    Musicians: Wärme-Kvartetten
    Where: Litteraturhaus, København.
  • Søndag den 8. oktober kl. 16.00
    Title: Stedet som ikke er (2005)
    Musicians: Charlotte Andersson (saxofon) og Mads Høck (orgel)
    Where: Sthens Kirke, Helsingør
  • Søndag den 17. september kl. 16
    Title: 1. del af bestillingsværk (2006)
    Musicians: Trio Nord
    Where: Ny Musik i Frederikshavn Det Musiske Hus, Frederikshavn
  • Lørdag den 26. august kl. 16
    Title: Endro Karnag (2005)
    Musicians: Havamal
    Where: Suså Festival
  • Tirsdag den 11. juli kl. 20
    Title: Rain (2006)
    Musicians: LeLe Duo
    Where: Copenhagen Jazz Festival
  • Tirsdag den 13. juni kl. 19.30
    Title: Finnegan's (2005)
    Musicians: Århus Sinfonietta, dir. Jesper Juul Sørensen,
    Where: James Joyce-koncert i Centralværkstedet, Århus
  • Fredag d. 21. april kl. 19.30
    Title: Ante Discum Solis (2004)
    Musicians: Per Egholm (sax) & Tine Rehling (harpe)
    Where: Huset, Ålborg (NUT)
  • Søndag d. 12. februar kl. 15
    Title: Mourning Knight (2003)
    Musicians: Alpha med Maria Hanke (mezzo)
    Where: Mantziussalen, Birkerød (Ny Musik i Birkerød)
2005
  • Torsdag den 24. november
    Title: Røst (2004)
    Musicians: Embla Trio
    Where: Randers Kunstmuseum
  • Torsdag den 27. oktober
    Title: Anna Livia (2004)
    Musicians: Art on Stage, Orfeus Duo
    Where: Spil Dansk Dagen
  • Onsdag den 12. oktober
    Title: Winter Zon (2004).
    Musicians: Thelema Trio.
    Where: Greensboro, University of North Carolina, USA
  • Lørdag den 11. september
    Title: Sotto voce (2004)
    Musicians: Ensemble X
    Where: Hjørring Kunstmuseum
  • Mandag den 27. juni kl. 19.30
    Title: Dieciséis Fragmentos (2004),
    Musicians: Voz Nueva,
    Where: "Katapult", Rosensgade, Århus
  • Mandag den 20. juni kl. 20
    Title: Sjúrður (2004)
    Musicians: Duo Saxopran, Rebecca Persson & Jeanette Balland
    Where: Summartónar, Skúvoy Kirke, Færøerne
  • Søndag den 13. februar kl. 19.30
    Title: Following the Wake (2003).
    Musicians: Trio con Brio.
    Where: Svendborg Musikforening.
2004
  • Fredag den 29. oktober kl. 19.30
    Title: Nuages d'automne (2003-04).
    Solist: Niels-Ole Bo Johansen, basun, Århus Sinfonietta, dir. Søren Kinch Hansen.
    Where: Spil Dansk Dagen, Det Jyske Musikkonservatorium.
  • Tirsdag den 13. april kl. 20
    Title: Nuages élégiaques (2004).
    Musicians: Niels-Ole Bo Johansen, basun.
    Where: Musikteatret, Vejle
  • Søndag den 7. marts kl. 15
    Title: Skitser fra Island (2003).
    Musicians: Slaatto Trio og Erik Kaltoft.
    Where: Mantziussalen, Birkerød
  • Søndag den 7. marts kl. 15
    Title: A.L.P. Too (2003).
    Musicians: Anette Slaatto, viola & Per Dybro Sørensen, guitar.
    Where: Mantziussalen, Birkerød.
  • Søndag den 7. marts kl. 15
    Title: Nuvole Italiane (2004).
    Musicians: Erik Kaltoft, klaver.
    Where: Mantziussalen, Birkerød
  • Søndag den 7. marts kl. 15
    Title: The Twelve Bens (2001)
    Musicians: Slaatto Trio
    Where: Mantziussalen, Birkerød